×
Apartamenty na sprzedaż Apartamenty na wynajem Wille na sprzedaż Wille na wynajem Działki O nas Kontakt

Kupno willi albo mieszkania na Teneryfie to motyw wpleciony w marzenia i plany inwestycyjne wielu Polaków. Często jednak nie jest on realizowany, a powodem takiego obrotu spraw nie jest brak środków, ani tym bardziej możliwości. Zakup nieruchomości za granicą jawi się wielu inwestorom jako proces długotrwały i skomplikowany, niewiedza pogłębia też niepokój związany z brakiem znajomości przepisów i co najważniejsze – brak kontaktu z kimś posiadającym doświadczenie w interesujących nas kwestiach. Nieznajomość realiów skłania do przeceniania ryzyka inwestycyjnego – które tak naprawdę w monitorowanych przez nas sprawach jest praktycznie równe zeru, a do tego odwodzi inwestorów od najlepszych możliwości, a przy okazji – od realizacji marzeń. Kierując się doświadczeniem przedstawiamy poniżej zwięzły opis przykładowej procedury dzięki której można kupić dom, lub mieszkanie na najpopularniejszej z Wysp Szczęśliwych. Stanowi on odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie dotyczące spraw zakupu nieruchomości na Teneryfie i naszej pomocy w realizacji tego procesu.

Teneryfa to przede wszystkim niewielkie koszty utrzymania, miejscowy life style ukierunkowany na spokój i relaks, przepiękne górskie i leśne krajobrazy oraz fantastyczny klimat, czyli ciepła pogoda przez cały rok. Każdego kto odwiedzi Teneryfę choć raz nie będzie więc dziwić, że wiele osób decyduje się zmienić tryb życia na spokojniejszy i osiąść tu na stałe. Albo nabyć mieszkanie, które będzie służyć kilka tygodni w roku, a w pozostałym czasie może będzie wynajmowane, na przykład adeptom pracy zdalnej realizującym zlecenia dla kontrahentów z całego globu jako rezydenci Teneryfy. Na początku trzeba jednak powiedzieć

O jednej najważniejszej sprawie:

Zakup nieruchomości na Teneryfie nie wymaga znacznej zamożności, ani aspiracji związanych z życiowym spełnieniem – zamieszkanie w strefie podzwrotnikowej bez ruszania się z Europy (Teneryfa należy do Hiszpanii, a więc do Unii) jest tak naprawdę w zasięgu każdego. Służymy wyczerpującymi informacjami, także na temat drobnych różnic w transakcjach na terenie Hiszpanii i należących do niej wysp. Przejdźmy jednak do tego, co inwestorów interesuje najbardziej, a mianowicie

Apartamenty Teneryfa: jak wygląda sprzedaż nieruchomości?

Większość willi i lokali sprzedaje się na Teneryfie za pośrednictwem agencji nieruchomości, a często jeden dom lub mieszkanie są oferowane przez kilka różnych agencji. Ciekawe oferty można znaleźć samemu, albo określić czego się szuka i nasz agent pomoże znaleźć dom z odpowiednio położonym tarasem gdzieś na południu wyspy, w okolicy Playa de las Americas albo mieszkanie z widokiem na góry. W razie zainteresowania konkretną ofertą, nieruchomość można odwiedzić w towarzystwie agenta i dokładnie ją obejrzeć. Właściciele nieruchomości znają ich wartość, negocjacje cenowe prowadzi się więc również za pośrednictwem agencji, która zna miejscowe realia. Należy przygotować się na to, że nieruchomości na Teneryfie są najczęściej sprzedawane w stanie nieumeblowanym. Poza tym, na Teneryfie nie ma czegoś takiego jak formalny system sprawdzania stanu technicznego nieruchomości – to kolejny bardzo ważny powód, dla którego warto skorzystać z naszej pomocy, choć ostatecznie inwestor i tak kieruje się własnym osądem. Warto dodać, że w ciągu ostatnich 15 lat standardy tak budowlane jak i wykończenia oraz osprzętowania wnętrz znacznie się zwiększyły. Załóżmy, że znalazła się interesująca oferta, którą oceniliśmy jako znacznie atrakcyjniejszą od innych. Czas na następny krok i odpowiedź na pytanie:

Jak przebiega procedura zakupu?

Kiedy inwestor decyduje się na konkretną ofertę, pierwszą formalnością jest zapłacenie kaucji, na ogół jej wysokość kształtuje się na poziomie 10% ceny nieruchomości. Drugim krokiem jest wynajęcie prawnika i tu uwaga: jeśli agencja z której usług korzystamy sugeruje, że prawnik nie będzie potrzebny warto się poważnie zastanowić nad kontynuacją z nią współpracy. Dlaczego? Prawnik w porozumieniu z agencją składa wniosek do Urzędu Miasta o wydanie „Nota simple” z lokalnego rejestru gruntów. Wspomniane „Nota simple” jest dokumentem, który informuje, czy kupowana nieruchomość nie jest obciążona kredytami hipotecznymi, embargami, czy zaległymi opłatami. Jest to o tyle ważne, że w Hiszpanii do której należy Teneryfa wszelkie opłaty czy hipoteki obciążające nieruchomość przechodzą razem z nieruchomością na nowego właściciela, dlatego obecność prawnika jest tak ważną sprawą. Wymaganą przy realizacji transakcji kaucję, a potem depozyt można wpłacić na jego konto. Co potem? Jeśli chodzi o nasze oferty, po sprawdzeniu nieruchomości w urzędowych rejestrach prawnik poinformuje państwa, że

Wszystko jest tak jak powinno

Następnym krokiem będzie więc sporządzenie umowy kupna sprzedaży. Dokonuje tego w imieniu inwestora agencja lub prawnik. Umowa musi zostać jak najszybciej podpisana przez obie strony transakcji. Co prawda wszystkie umowy podpisywane na terenie Hiszpanii są obligatoryjnie sporządzane w języku hiszpańskim ale dobre agencje nieruchomości takie jak nasza zapewniają tłumaczenia umów w ojczystym języku klienta. I tu druga ważna uwaga: jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości do tego, co podpisujemy to najlepiej niczego nie podpisywać. Trzeba też dodać, dlaczego wspomnieliśmy, że umowa musi być podpisana jak najszybciej. Jeśli nie uda się zakończyć transakcji w uzgodnionym terminie, ryzykuje się stratę całego depozytu. Jest to ryzyko, o którym wiele agencji nie wspomina, ale częścią naszej pracy jest opieka nad działaniami naszych inwestorów i ich powodzeniem oraz niedopuszczanie do podobnych sytuacji. 

Finalizacja zakupu

Cały proces – od zainteresowania ofertą do zakończenia transakcji – trwa od czterech do sześciu tygodni. Kończy się u miejscowego notariusza, który sprawdza i potwierdza warunki transakcji. Przepisy wymagają, by zarówno inwestor jak i sprzedający tudzież ich wyznaczeni przedstawiciele byli obecni przy podpisywaniu umowy. Nie ma problemu, by zamiast inwestora współpracującego z naszą agencją u notariusza stawił się jego prawnik, agent, przyjaciel, albo żona – zawsze można udzielić notarialnie pełnomocnictwa, osobie reprezentującej. Na pewno inwestor zostanie poproszony o przygotowanie czeków bankowych do uiszczenia uzgodnionej ceny zakupu. Skoro jesteśmy jednak przy temacie pieniędzy, warto zasygnalizować możliwe

Dodatkowe koszty

 

Jeśli sprzedający nieruchomość nie jest rezydentem Wysp Kanaryjskich, wówczas 3% ceny zostanie zapłacona bezpośrednio przez inwestora na rzecz organów podatkowych. Wynajęty przez inwestora prawnik będzie musiał również posiadać środki potrzebna na zapłacenie kosztów transakcji kupna, czyli:

Co poza tym?

Kolejne uwagi, o których należy pamiętać i o których na pewno wspomnimy, jeśli osoby zainteresowane zakupem nieruchomości na Teneryfie nawiążą z nami współpracę. Należy poprosić prawnika o listę kosztów, o ile sam jej nie przedstawi. W przypadku nowych nieruchomości (rynek pierwotny) od 2012 roku obowiązuje opłata 7% IGIC (VAT), czyli w sumie podatek w przypadku nowych nieruchomości wynosi 8%. Ostatnią zaś formalnością jest ubieganie się o numer NIE, czyli Numer Identyfikacyjny Obcokrajowca. Po zakończeniu transakcji inwestor zostanie zobowiązany do uiszczania podatku od nieruchomości, który wynosi tu kilkaset euro rocznie plus około stu euro rocznie za wywóz śmieci. Jeśli zakupione mieszkanie należy do wspólnoty, jego nabywca dorzuca się do wspólnotowych kosztów utrzymania np. basenu, lub ogrodu. Natomiast koszty zużycia prądu i wody nie są wyższe niż w Polsce. Warto poznać je dokładniej, gdy oferuje się własne apartamenty na wynajem. Pozwala to na dokładniejszą kalkulację kosztów. 

A może wynajem apartamentów? 

Teneryfa jest atrakcyjna z wielu powodów. Inwestycja w nieruchomość pozwala na zamieszkanie na wyspie, ale stanowi również źródło dochodu poprzez wynajem apartamentów. Warunki klimatyczne sprawiają, że są one poszukiwane przez niemal cały rok. Sprawia to, że apartamenty Teneryfa oferuje niezwykle atrakcyjne. Mogą być miejscem zamieszkania, a apartamenty na wynajem  źródłem dochodu.  

Podsumowując

W gruncie rzeczy procedura zakupu nieruchomości na Teneryfie przebiega na ogół tak, jak lektura niniejszego artykułu. Wyliczone szczegóły są czymś, o czym powinien wiedzieć każdy inwestor ale jednocześnie nie mają prawa być powodem do zmartwień. Nasze doświadczenie w obrocie nieruchomościami na Teneryfie jest na tyle duże, by nasi klienci mogli się spokojnie skoncentrować na wyborze willi, domu, lub mieszkania a potem cieszyć się z wakacji w jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na naszej planecie. Z tego powodu warto skorzystać z naszej pomocy, żeby zorientować się, jakie apartamenty Teneryfa oferuje, niezależnie od tego, czy chodzi o nieruchomości wyszukiwane na sprzedaż, czy apartamenty na wynajem.